Instituudist
Sporditeaduste ja füsioteraapia instituut on ülikooli kõige enam liikumisele ja spordile keskenduv instituut, mis on kujunenud arvestatavaks liikumis- ja sporditeaduste keskuseks nii Eestis kui Euroopas.
Meie õppejõud ja üliõpilased on tihedalt seotud nii Eesti Füsioteraapia Üliõpilaste Seltsi, Eesti Akadeemilise Spordiliidu, Eesti Olümpiakomitee, Eesti Kehalise Kasvatuse Liidu, spordialaliitude kui teiste erialaste ühingutega. Just sporditeaduste ja füsioteraapia instituudi initsiatiivil on loodud aktiivne Balti Sporditeaduste Ühing, mis on liikumis- ja sporditeaduste alaste ürituste liikumapanevaks jõuks nii Eestis kui rahvusvaheliselt. Akadeemilise tegevuse kõrval esindavad nii meie üliõpilased kui õppejõud Tartu ülikooli ning Eestit edukalt rahvusvahelistel spordivõistlustel.
Sporditeaduste ja füsioteraapia instituudi õppe- ja teadustegevus on väga erisuunaline, ulatudes spordipsühholoogia peensustest lihaskontraktsiooni molekulaarsete mehhanismide käsitlemiseni. Kuuludes Tartu ülikooli meditsiiniteaduste valdkonda, iseloomustab sporditeaduste ja füsioteraapia instituudis õppimist tihe koostöö teiste valdkonna spetsialistide ja üliõpilastega.
Oluline suund instituudis on kehalise töövõime arenguga seotud uuringud. Sportlaste parema ettevalmistuse kindlustamiseks ja lahenduste pakkumiseks sportliku treeningu efektiivsuse suurendamisel tehakse treeningu- ja testimisalast koostööd ka mitmete spordialaliitudega.
Kaitseministeeriumi tellimusel on instituuti loodud Baltimaades ainulaadne kliimalabor, kus uuritakse inimorganismi vastupidavust ja kohanemist erinevates kliimatingimustes (nt kõrbekuumuses). Uuringutele tuginedes on töötatud välja praktilised juhendid, kuidas parandada sõdurite sooritusvõimet näiteks missioonil Afganistanis. Täiesti uue laborina avati 2014. aasta kevadel liikumisharrastuse käitumuslik probleemlabor, kus tegeletakse elanikkonna, sh kooliõpilaste, liikumisaktiivsuse ja selle tõstmise võimaluste väljatöötamisega.
Instituudi teaduslaborites tehtavate rahvusvahelise haardega uuringute fookuses on ka palju teisi maailmas aktuaalseid uurimisteemasid, näiteks:
- erineva iseloomuga kehaliste koormuste mõju inimorganismile,
- treenitusseisundi tekkemehhanismid,
- laste kehalist arengut mõjutavad tegurid ja laste-noorte kehalise aktiivsuse hindamine,
- vananemisest tingitud muutused organismis,
- inimeste kehaliste võimete ja tervisliku seisundi testimise meetodid,
- füsioteraapia mõju erineva diagnoosiga patsientidele,
- sportlaste edu määravad faktorid,
- ületreening ja kuumastressi mõju organismile,
- trauma- või haigusjärgne liikumisfunktsiooni taastumine jne.
Nendest uurimissuundadest lähtudes pakutakse välja praktilisi lahendusi sportliku treeningu efektiivsuse suurendamiseks, kehalise kasvatuse tundide edendamiseks, liikumisaktiivsuse suurendamiseks ja tervisespordi populariseerimiseks ning füsioterapeutiliste sekkumiste täiustamiseks.
Meie instituudi õppetöös on teooria tihedalt seotud praktikaga ning tudengid saavad pühenduda neid huvitavale spordialarühmale. Õpet mitmekesistavad välisõppejõudude esinemised ning Eesti erialaekspertide osalemine õppetöös. Meie hinnatud õppejõudude hulgas on mitmeid endisi tippsportlasi, näiteks üliõpilaste maailmameistrivõistluste pronksmedali omanik sõudmises Jarek Mäestu, olümpialasest rannavõrkpallur Kristjan Kais, jõutõstmise maailmameistrivõistluste medalist Peep Päll ja Eesti tippkorvpallur Toomas Kandimaa.
Tudengite käsutuses on ülikooli staadion ning moodsad TÜ akadeemilise spordiklubi spordisaalid ja kergejõustikuhallid, mis pakuvad mitmekülgseid sportimisvõimalusi. Tudengite armastatud praktikabaasiks ja suusaspordikursuse toimumiskohaks on kujunenud Kääriku spordikompleks. Füsioteraapia tudengid saavad praktilisi oskusi arendada nii Tartu Ülikooli Kliinikumis kui teistes tervishoiuasutustes üle Eesti.
Instituudi lõpetajad on täna hinnatud liikumis- ja sporditeadlased, füsioterapeudid, koolijuhid, projektijuhid spordialaliitudes ja omavalitsustes, kehalise kasvatuse õpetajad ning sporditreenerid. Meie instituudi vilistlaste hulka kuuluvad sporditeadlased Vahur Ööpik, Jaak Jürimäe ja Mati Pääsuke, jalgpallitreener Tarmo Rüütli, kergejõustikutreenerid Mehis Viru ja Harry Lemberg, suusatreener Mati Alaver, Eesti Olümpiakomitee president Neinar Seli, ERR-i spordikommentaator Anu Säärits, kindralleitnant, kaitseministeeriumi nõunik Johannes Kert, spordifüsioterapeudid Lauri Rannama ja Indrek Tustit, Haapsalu Neuroloogilise Rehabilitatsioonikeskuse juht Priit Eelmäe ja paljud teised. Tunnustatud sportlastest on meie vilistlased näiteks võimleja Janika Mölder, kergejõustiklane Kaire Leibak, sõudja Tõnu Endrekson, suusataja Priit Narusk ja võistlustantsija Kaisa Oja jpt.
Kraad, mis antakse Tartu ülikooli sporditeaduste ja füsioteraapia instituudist ning koostöö teiste meditsiiniteaduste valdkonna spetsialistidega tagab spordialased baasteadmised, kaasaegsed ja praktilise ettevalmistuse nii sportlas-, treeneri- kui õpetajakarjääriks ning suhtlusvõrgustiku kogu eluks.