Füsioteraapia
Füsioteraapia on osa taastusravist patsiendi tugiliikumisaparaadi või organsüsteemi funktsionaalse võime taastamiseks. Füsioteraapia põhineb kehalistel harjutustel, asendravil, massaažil ja füüsikalistel meetoditel.
Õppetöö
Füsioteraapia õppeprotsessi on kaasatud erinevad meditsiiniteaduste valdkonna instituudid ning SA Tartu Ülikooli Kliinikum, samuti vähemal määral teised ülikooli valdkonnad ning tervishoiuasutused üle Eesti.
Füsioteraapia õpingute esimesel aastal saab hea ülevaate inimese tugiliikumisaparaadist ning organsüsteemidest, juba teisel semestril lisanduvad erialaained. Ained võib tinglikult jagada prekliinilisteks (terapeutiline harjutus, laste füsioteraapia jm) ja kliinilisteks (traumatoloogia ja ortopeedia, patoloogiline anatoomia jm).
Õppevormideks on nii loengud, seminarid kui ka praktikumid. Bakalaureuseõppes toimub praktika kahes etapis: erialaainete raames ja eraldi 3-kuulise ainena „Füsioteraapia praktika”. Praktika võib sooritada nii Eestis (haiglates, rehabilitatsioonikeskustes, vanadekodudes vm) kui ka välismaal Erasmuse+ programmi kaudu.
Lisaks kliinilisele füsioteraapiale on hiljuti avatud ka uus õppesuund – liikumisnõustamine. Liikumisnõustaja on terviseliikumise ja preventatiivse suunitlusega spetsialist, kes leiab tööd liikumishariduse, rehabilitatsiooni, rekreatsiooni ja spordi valdkonnas, samuti eraettevõtluses, kuna rahva- ja tervisespordiga tegelemine kogub Eestis jätkuvalt populaarsust. Tegemist on ühiskonnale väga olulise ning perspektiivse valdkonnaga tingimustes, kus ühiskond vananeb ning inimeste kehaline aktiivsus on madal. Liikumisnõustaja tööpõld on väga lai, sest nimetatud spetsailisti valdkond ei keskendu mitte ainult sportimisele vaid ka näiteks ülekaaluliste ja eakate liikumisele, aga ka näiteks haigusest taastumisega seotud kehalise aktiivsusega. Liikumisnõustaja on pädev tegema näiteks ka treening- ja toitumiskavasid, on nõustajaks treeningkoormuse ja -liigi valimisel ja toitumispäeviku koostamisel ning suudab olla erinevatel spordialadel algajate juhendajaks.
Füsioteraapia eriala õpet rikastavad välisõppejõudude esinemised ning Eesti erialaekspertide osalemine õppetöös: (nt Krista Ankru). Nende töid ja tegemisi toetavad füsioteraapia õppetooli tublid ja aktiivsed õppejõud (Doris Vahtrik, Jelena Sokk, Kadri Medijainen, Janno Jürgenson, Mati Arend). Füsioteraapia õppetool osaleb aktiivselt erinevates rahvusvahelistes õppekoostööprojektides ning on füsioteraapiat õpetavaid institutsioone ja kõrgkoole ühendava ENPHE (European Network of Physiotherapy in Higher Education) liige.
Suur osa auditoorsest tööst on koondatud sporditeaduste ja füsioteraapia instituudi peamajja (Ujula 4). Õpperuumide sisustamisel on investeeritud ka uutesse õppevahenditesse ja spetsiaalsesse sisustusse (teraapialauad jm) praktilise õppetöö korraldamiseks. Prekliinilised ja kliinilised aineid õpetatakse SA Tartu Ülikooli Kliinikumi erinevates osakondades ja kliinikutes, samuti Biomeedikumis.
Lisaks õppetööle
2011. aasta kevadel asutatud Eesti Füsioteraapia Üliõpilaste Selts (EFÜS) pakub füsioteraapia tudengitele ja vilistlasetele akadeemilise hariduse kõrval enesetäienduse võimalusi ja erialaste kontaktide loomist. Eesmärkideks on seatud nii füsioteraapia edendamine, koolitusinfo vahendamine kui ka konverentside, seminaride, laagrite ja muude ürituste korraldamine.
Pärast lõpetamist
Füsioteraapia eriala lõpetajad leiavad tööd erinevates tervishoiu- ja hoolekandeasutustes, spordiklubides, abivahendite keskustes, invaorganisatsioonides jm. Tartu ülikooli 2011. aasta vilistlasuuringu põhjal töötab ca 80% lõpetajatest erialasel tööl, nendest 38% haiglates.
Füsioteraapia eriala on lõpetanud mitmed tuntud ja hinnatud inimesed: Kaire Leibak (rahvusvahelise klassi kergejõustiklane, kolmikhüppaja), Kaisa Oja (rahvusvahelise klassi võistlustantsija), Lauri Rannama (pikaajaline Eesti meeste suusakoondise füsioterapeut, praegu Kaia Kanepi füsioterapeut), Peeter Nigol (pikaajaline TÜ korvpallimeeskonna füsioterapeut), Indrek Tustit (Gerd Kanteri füsioterapeut ja treener), Priit Teniste (pikaajaline Eesti sõudekoondise füsioterapeut) jpt.
Füsioteraapia bakalaureuseõppe lõpetajatel on piisav ettevalmistus jätkamaks õpinguid Tartu ülikooli füsioteraapia eriala magistriõppes või mõnel muul lähedasel erialal. Lisaks on võimalik oma õpinguid jätkata välismaal.